Campania Artecard, czyli jak zaoszczędzić w Neapolu i okolicach (Aktualizacja: luty 2024)


stare kamienice w Neapolu

Każdy wyjazd staram się szczegółowo zaplanować. Kwestie finansowe są zawsze kluczowe, dlatego zamiast pięknego hotelu, wybieram raczej wersje ekonomiczne (które we Włoszech i tak do tanich nie należą), a pieniądze wydaję na wstępy i przemieszczanie się po mieście. Nie inaczej było również podczas wyjazdu do Neapolu i Sorrento.

Po wielu analizach doszłam do wniosku, że tym razem przyda się karta Campania Artecard, która pozwoli nam poruszać się po całej Kampanii i skorzystać z dwóch bezpłatnych wstępów.

Szczegóły oraz inne rodzaje kart znajdziecie na stronie.

A teraz kilka istotnych informacji:

Karta kosztuje 41 euro. Jeśli wolicie skorzystać z innych opcji wczytajcie się dokładnie co taka karta obejmuje. Niektórych nie można wykorzystać podczas przejazdów.

Kartę można kupić jedynie przez internet. Najlepiej jest zacząć od pobrania aplikacji, bo bez tego i tak się nie obejdzie. Niestety korzystanie z tej wirtualnej karty nie jest zbyt wygodne, bo zawsze, gdy chcemy jej użyć, musimy się zalogować w aplikacji. Przechodzenie przez bramki w metrze bywa kłopotliwe (za każdym razem musi nas wpuścić ktoś z obsługi, bo nie wszędzie są czytniki). Klasyczna, papierowa wersja, którą można było kupić kilka lat temu, była zdecydowanie lepsza.

Karta jest ważna przez 3 dni, a nie 3 doby! To znaczy, że moment jej skasowania/aktywowania liczy się jako początek pierwszego dnia i jest ważna przez jeszcze dwa kolejne (do północy dnia trzeciego).

Przejazdy:

Karta daje możliwość przejazdów kolejką Circumvesuviana i komunikacją miejską w Neapolu. Niestety autobusami Sita (dojedziecie nimi m.in. do Amalfi i Positano) NIE można jeździć na podstawie karty; potrzebny jest osobny bilet. Nie można jej również wykorzystać w autobusie Alibus w drodze z/na lotnisko w Neapolu (bilet w jedną stronę kosztuje 5 euro i kupuje się go u kierowcy).
Pojawiły się nowe karty więc warto im się przyjrzeć. Np. 3-dniowa karta obowiązująca na terenie Neapolu (3 darmowe wstępy, transport) kosztuje 27 euro, więc to dobry wybór dla osób, które nie planują wycieczki do Herkulanum czy Pompejów.

Kolejka Circumvesuviana na dworcu w Sorrento
Circumvesuviana

stacja metra w Neapolu
Metro w Neapolu

Wstępy

Dzięki karcie można skorzystać z dwóch bezpłatnych wstępów do muzeów, a do wielu miejsc uzyskać zniżki. Chodzi o dwa pierwsze wykorzystania karty jako biletu wstępu, więc wrzućcie na początek listy zwiedzania te miejsca, do których bilet jest najdroższy ;)  Jeśli wybieracie się do takich popularnych miejsc jak np. Muzeum Archeologiczne w Neapolu, Pompeje (bilet kosztuje 18 euro) Herkulanum to inwestycja szybko się zwróci. Lista obiektów, które współpracują z Artecard znajduje się na podlinkowanej wyżej stronie. 

malowidło na którym widać twarz mężczyzny z otwarymi ustami i
Muzeum Archeologiczne i to co ocalało z Pompejów

ruiny Pompejów i rzeźa jeźdźca na koniu
Pompeje

ruiny Herkulanum
Herkulanum

Jeśli wybieracie się do podziemi Neapolu – Napoli Sotteranea (warto!) to niestety otrzymacie jedynie 10% zniżki, bo nie jest to atrakcja „miejska”.

Chociaż przez 3 dni wykorzystałam tylko jeden darmowy wstęp, to ten wydatek zwrócił się w 100%. Podliczając wszystkie przejazdy, zakup uważam za jak najbardziej opłacalny. Wygody podróżowania bez martwienia się o każdorazowy zakup biletu nawet nie wspominam.

A dla osób z mocno ograniczonym budżetem przygotowałam kilka darmowych propozycji i pomysłów na krótki pobyt w Neapolu.
 






Komentarze

Prześlij komentarz

Popularne posty