Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi


     Ostatnio wycieczkę po Piotrkowskiej zakończyliśmy w Centralnym Muzeum Włókiennictwa. Dzisiaj pokażę Wam co w nim oglądałam.

 Za 12zł odwiedziłam wystawy stałe i czasowe. To bardzo dobra cena, zważywszy na fakt, że załapałam się na wystawę ubrań światowej sławy projektantów, obejrzałam skansen i dawne maszyny tkackie. Tyle dobra w cenie jednego kebaba! No to po kolei.



     Muzeum mieści się w Białej Fabryce Ludwika Geyera, zwanego „królem perkalu”. Budynek powstał w latach 30. XIX wieku. To tutaj pojawiła się pierwsza w mieście zmechanizowana przędzalnia i tkalnia bawełny oraz maszyna parowa. Nie dziwi więc, że na siedzibę Muzeum Włókiennictwa wybrano właśnie ten obiekt, prawda?

Budynek od początku się wyróżniał za sprawą białej elewacji, która na tle nieotynkowanych zwykle budynków wyglądała bardzo oryginalnie.


 Czas zajrzeć do środka!

Z nici Ariadny


     Wystawa trwa do 9.09.2018. Jest to VI Ogólnopolska Wystawa Rękodzieła Artystycznego.
Koronki, hafty… to wyróżnione prace konkursowe. Sami zobaczcie.








BiznesUp! Design Made in Poland

40 polskich marek – przedstawicieli polskiego designu. Od kubków, przez meble, po skarpetki. Mój faworyt to cudeńka z Ćmielów Design Studio – zestaw System
 I oczywiście skarpetki Many Mornings

 Metamorfizm II. Magdalena Abakanowicz

Wystawa trwa do 9.09.2018. Nie będę tego komentować… Przytoczę fragment opisu wystawy: Metamorfizm to fundamentalne zmiany, które zachodzą w strukturach takich jak geologiczne. Określenie to doskonale pasuje do sztuki Abakanowicz, która wprowadziła tak istotne zmiany w rozumieniu i kreowaniu sztuki tkaniny, że dziś, w dobie renesansu tkaniny artystycznej, są nadal aktualne.
No mam nadzieję, że to wszystko dostrzeżecie, bo mnie nie zachwyciły „tkaniny” z końskim włosiem, albo coś, co wyglądało jak ziemniaki.







Tkalnia

 W muzeum można obejrzeć również zrekonstruowaną tkalnię z przełomu XIX/XX wieku. To akurat jest wystawa stała.





Christian Dior i ikony paryskiej mody z kolekcji Adama Leja

  To właśnie z powodu tej wystawy pojawiłam się w Łodzi. Dior, Lanvin, Balmain, Galliano… Piękne stroje, doskonale wyeksponowane. Naprawdę świetna wystawa. Niestety można ją oglądać tylko do końca tygodnia.







Skansen Łódzkiej Architektury Drewnianej


 Na koniec wybrałam się do niewielkiego skansenu z zabudową typową dla XIX/XX wieku. 8 niezwykłych budynków zostało tu przeniesionych z różnych miejsc w Łodzi i okolic.





No i jak? Chyba nieźle, prawda? Moim zdaniem naprawdę warto odwiedzić to muzeum nie tylko ze względu na kolekcje, ale i architekturę i te wszystkie detale. Bardzo ciekawe miejsce!





Przydatne informacje:



Adres: Piotrkowska 282

Bilety – 10zł na wystawę stałą lub czasową

            12zł na wszystkie wystawy

W czwartki wstęp darmowy na wystawy stałe.



Po więcej zajrzyjcie na stronę Muzeum Włókiennictwa


Komentarze

Popularne posty